BIOGRAM ?>

BIOGRAM

BIOGRAPHY in English


GRZEGORZ ZIÓŁKOWSKI – pracuje jako prof. UAM dr hab. w Instytucie Teatru i Sztuki Mediów UAM w Poznaniu. Poszukiwacz i badacz, nauczyciel, reżyser, wydawca, tłumacz, redaktor i współredaktor szeregu publikacji (m.in. Polish Theatre after 1989: Beyond Borders z Paulem Allainem, On Performatics z Richardem Goughem i Voices from Within: Grotowski’s Polish Collaborators z Paulem Allainem). Autor książek o Peterze Brooku (2000) i Jerzym Grotowskim (2007). Stypendysta the British Council (1994–95), Miasta Poznania (1996), Fundacji Nauki Polskiej (1998) i the Fulbright Foundation (2002–03). W latach 2004–09 pracował jako Dyrektor Programowy Ośrodka, a potem Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, w którym m.in. współtworzył Atelier (2007–09) i współprogramował Rok Grotowskiego 2009 pod patronatem UNESCO.

Kierował Biurem Poszukiwań Teatralnych i Teatrem Rosa w Poznaniu. Prowadził zajęcia warsztatowe w Anglii, Armenii, Austrii, Chile, Iranie, Katalonii, Korei Południowej, na Malcie i w Rumunii. Od 2012 roku prowadzi w Poznaniu PRACOWNIĘ || ROSA oraz Acting Techniques Intensive Seminar ATIS. W latach 2015–16 kierował poszukiwaniem teatralnym PRACOWNI || ROSA Wsłuchanie w PULS, w ramach którego m.in. opublikował Dwugłos O CISZY oraz Teksty OD SERCA (po polsku i po angielsku). W PRACOWNI wyreżyserował Dwugłos O CISZY, na który składają się dwa przedstawienia teatralne: TAZM Milczenie światła (2012) i SERCE Cisza wieloboku (2015–16). Współtworzył i konsultował prace artystów spoza Polski (m.in. wyreżyserował spektakl Small House for the Dead z Csongorem Köllő z Rumunii).

Od ponad dwudziestu lat praktykuje tai chi.

Ostatnio opublikował monografię Okrutny teatr samospaleń. Protesty samobójcze w ogniu i ich echa w kulturze współczesnej (Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznań 2018), która stanowi podsumowanie projektu wspieranego przez Narodowe Centrum Nauki.

Przygotowuje nowe poszukiwanie teatralne PRACOWNI || ROSA pt. Kolonia.