25 maja 2017 Spotkanie z dr Magdaleną Hasiuk ?>

25 maja 2017 Spotkanie z dr Magdaleną Hasiuk

25 maja (czwartek) 2017, godz. 16:30

Spotkanie z dr Magdaleną Hasiuk, poświęcone jej książce Teatr Słońca. Od rewolucji na kozłach do odysei uchodźców (Instytut Sztuki PAN,  Warszawa 2016)

Prowadzenie: prof. Dobrochna Ratajczakowa

Sala Teatralna, Collegium Maius UAM

(wejście z holu biblioteki Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM, ul. Kowalczyka)

Pobierz: Magdalena Hasiuk Teatr Słońca fragmenty

Magdalena Hasiuk Teatr Słońca, projekt graficzny Maciej Pachowicz cut

THÉÂTRE DU SOLEIL, założony w 1964 roku na zasadach spółdzielni, to żywa legenda francuskiej sceny eksperymentalnej. Międzynarodowy zespół, prowadzony przez charyzmatyczną reżyserkę Ariane Mnouchkine w dawnej fabryce amunicji Cartoucherie w Vincennes, umieścił nad swoim wejściem hasła rewolucji francuskiej „Wolność, równość, braterstwo”, jednoznacznie wskazując na swoją prospołeczną orientację i liberalny humanizm jako podstawową wartość. Jednocześnie Teatr Słońca podejmuje palące problemy współczesnego świata na sposób artystyczny, czerpiąc inspiracje dotyczące języka zarówno z dokonań dwudziestowiecznej awangardy teatralnej i filmowej, jak i z konwencji klasycznych teatrów Wschodu. Magdalena Hasiuk w pierwszej w Polsce książce o jego dokonaniach opowiada fascynującą historię zespołu przez pryzmat kolejnych inscenizacji. Grzegorz Ziółkowski

MAGDALENA HASIUK – adiunkt w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie. Absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie w 2008 roku uzyskała tytuł doktora. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół działalności laboratoriów teatralnych oraz społecznego oddziaływania sztuki teatru. Tłumaczka książki Jacques’a Lecoqa Ciało poetyckie (2011). Autorka monografii polskiego teatru więziennego „Okrutnie dziwna strona” świata (2015) oraz artykułów naukowych, szkiców krytycznych i recenzji publikowanych w tomach zbiorowych oraz periodykach polskich i zagranicznych. W 2001 roku za działalność krytyczną otrzymała nagrodę Złotego Pióra im. Jerzego Katarasińskiego.

Comments are closed.